Minutes FOMC nie tak jastrzębie. Protokół z posiedzenia wsparł euro

fx waluty

1321
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Dziś o 11:00 odbędzie się przetarg obligacji: OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126, DS0727. Łączna wielkość podaży od 3 do 5 mld PLN.

Senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała w środę Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy budżetowej na 2017 rok.

Ze świata:

Dziś o 13:30 w strefie euro opublikowany zostanie protokół z grudniowego posiedzenia EBC.

Dziś o 14:15 w USA opublikowany zostanie raport ADP (konsensus: 175 tys.).

Dziś o 14:30 w USA opublikowany zostanie poziom wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus: 260 tys.).

Dziś o 15:45 w USA opublikowany zostanie indeks PMI dla usług za grudzień (konsensus: 53,4).

Dziś o 16:00 w USA opublikowany zostanie indeks ISM dla usług za grudzień (konsensus: 56,8).

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,1% w grudniu 2016 r. w ujęciu r/r – podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnych danych.

Niemal wszyscy członkowie Fed wskazali w trakcie posiedzenia, iż istnieje ryzyko rewizji w górę ich prognoz dla gospodarki z uwagi na perspektywy luzowania fiskalnego w Stanach Zjednoczonych – napisano w protokole z grudniowego posiedzenia Fed. Dodano, iż podwyżki stóp powinny być stopniowe.

Ponadto, wśród członków Fed, którzy wskazywali na ryzyka spowolnienia w gospodarce, niektórzy wskazali na przeszkody dla wzrostu wywołane aprecjacją dolara. Jednocześnie w protokole napisano, iż dla perspektyw inflacyjnych dominują ryzyka „w dół”, a niedoszacowanie długoterminowej stopy bezrobocia może sprzyjać dojściu inflacji do 2% celu Fed.

Rynek walutowy
Ostatnia sesja
Minutes z Fed wsparły euro

Wczorajszy handel na rynku walutowym przebiegał dwutorowo. Poranne odreagowanie pchane lepszymi od oczekiwań indeksami PMI dla usług i wyższą inflacją w Europie przynosiło wprawdzie umocnienie euro, ale zakres ruchu nie przekraczał poziomów z wtorku. Dopiero wieczorna część handlu sprecyzowała jednoznaczną przewagę wspólnej waluty. Zasadniczy impuls do zwyżki EUR-USD dał Fed. Wydźwięk opublikowanego wieczorem protokołu z grudniowego posiedzenia okazał się za słabo jastrzębi, aby dać podstawy do kolejnego umocnienia dolara. W szczególności inwestorzy skupili się nie na dobrej ocenie kondycji amerykańskiej gospodarki przez członków gremium, ale na opinii niektórych członków o ryzyku dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego na skutek zbyt silnego dolara. W konsekwencji sesja zakończyła się wyraźnym umocnieniem EUR-USD do poziomu 1,0486. Na publikacjach skorzystał wczoraj również złoty, który umocnił się zarówno do dolara jak i do euro, co korespondowało z dobrym sentymentem do walut w regionie. Giełdy akcji pozostawały wczoraj w dobrych nastrojach. S&P500 wzrósł wczoraj o 0,6%, WIG o 0,4% a DAX pozostał w granicach odniesienia. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się 0,4% spadkiem Nikkei i 0,2% wzrostem SHC.

Dzisiejsza sesja
Istotne dane nadadzą kierunek

O poranku EUR-USD zdążył już przetestować poziom 1,0575, ale apetyt na euro nieco słabnie. Tym samym wczorajsze sygnały z Fed o powolnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej wydają się ustępować pozycjonowaniu pod dzisiejsze istotne informacje i jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Przed południem pojawią się minutki z ostatniego posiedzenia EBC, a później spora porcja amerykańskich danych, w tym ISM dla usług i raport ADP będący wstępem do jutrzejszych danych o NFP. Jeżeli amerykańskie odczyty okażą się lepsze od konsensusu może to dać podłoże do powrotu EUR-USD w granice wsparcia. Złoty w tym układzie pozostaje w ścisłej korelacji z nastrojami globalnymi, co wobec jutrzejszego święta może sprzyjać realizacji zysków. /afr/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Minutes FOMC nie tak jastrzębie

Krzywa rentowności rodzimego długu w trakcie wczorajszej sesji umocniła się na krótkim i długim końcu oraz pozostała neutralna w średnim horyzoncie. Rentowności krajowych 10-latek spadły o 5 p.b. do 3,71%, poruszając się przeciwnie do pozostałych rynków: niemieckiego, USA, hiszpańskiego czy włoskiego. Korekta na krajowym rynku wynikała głównie z silnej przeceny z ostatnich dni i braku wyraźnego paliwa w trakcie wczorajszej sesji. Rentowności niemieckich 10-latek (po wtorkowym osłabieniu) wczoraj jedynie minimalnie wzrosły do 0,276%, za co odpowiadały słabsze m/m oraz lepsze od oczekiwań odczyty PMI dla usług w Niemczech i strefie euro. Z kolei w USA reakcja rynków na publikację minutes z FOMC była niejednoznaczna – najpierw rentowności tąpnęły, by równie szybko odbić, przy czym dzień zakończyły neutralnie. Minutki z Fed wskazały na nieco mniej jastrzębie nastawienie członków Fed, niż oczekiwał rynek. Napisano m.in., że dla perspektyw inflacyjnych dominują ryzyka w dół, z kolei niedoszacowanie długoterminowej stopy bezrobocia może sprzyjać dojściu inflacji do 2% celu. Członkowie Fed dostrzegają możliwość zrewidowania w górę prognoz dla amerykańskiej gospodarki w następstwie luźnej polityki fiskalnej prezydenta D. Trumpa.

Dzisiejsza sesja
Protokół EBC oraz ISM usługowy na celowniku

Specjalnego zaskoczenia ze strony Fed wczoraj nie było, o czym świadczy także i dzisiejsza spokojna reakcja rynków. Krajowe obligacje 10-letnie utrzymują rentowności z okolic wczorajszego zamknięcia, niemieckie minimalnie podbijają do 0,285%, natomiast amerykańskie odpowiedniki wkomponowują się w krótkoterminowy trend i dziś minimalnie tracą na rentownościach. Echa Fedu przeszły więc gładko i inwestorzy mogą kierować uwagę na kolejne wydarzenia z bieżącego tygodnia. Dziś ważna będzie publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia EBC, na którym zapadła decyzja o wydłużeniu QE, ponadto uwaga rynków nakierowana będzie na usługowy ISM za grudzień w USA, a później powoli na amerykański rynek pracy w grudniu (publikacja jutro), który wraca mocniej na celownik Fedu.