Krajowy PMI dla przemysłu słabnie. Inflacja spada wbrew oczekiwaniom

1127
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 2,0% r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Państwowy Dług Publiczny w IV kw. ’16 wzrósł do 965 201,5 mln zł, czyli o 2,7% k/k oraz 10% r/r – podał resort finansów. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczył poziom 1 biliona złotych.

Resort finansów na koniec marca ma sfinansowane ok. 53% potrzeb pożyczkowych na 2017 r. – poinformował w komunikacie P. Nowak, wiceminister finansów. W marcu obserwowany jest zwiększony napływ inwestorów zagranicznych.

MF w II kw. 2017 r. planuje pięć przetargów sprzedaży obligacji z łączną podażą 20-30 mld zł, a ich struktura będzie uzależniona od sytuacji rynkowej – podał resort. Dodano, że w maju możliwy jest przetarg zamiany, a oferowane do odkupu byłyby obligacje zapadające w 2017 r.

MF w kwietniu na dwóch przetargach zaoferuje obligacje za 8-15 mld zł – podał resort finansów.

Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski netto po 2016 roku wyniosła minus 259 233 mln euro wobec minus 263 549 mln euro po 2015 roku – podał w piątek NBP.

Portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł w lutym do 195,05 mld zł z 193,78 mld zł w styczniu – podało MF.

Ze świata:

Dziś o 11:00 opublikowana zostanie inflacja producencka PPI strefy euro za luty. Konsensus zakłada 4,2% r/r.

Dziś o 11:00 opublikowana zostanie stopa bezrobocia w strefie euro za luty. Konsensus zakłada 9,5%.

Dziś o 15:45 opublikowany zostanie indeks PMI dla przemysłu w USA za marzec. Konsensus zakłada 53,5 pkt.

Dziś o 16:00 opublikowany zostanie indeks ISM dla przemysłu za marzec. Konsensus zakłada 57,2 pkt.

Rynek walutowy
Ostatnia sesja
Inflacja zwalnia

EUR-USD w piątek zszedł nieco niżej, w rejon 1,0650. Kluczową publikacją w strefie euro była oczywiście marcowa inflacja. Ta okazała się niższa od oficjalnego konsensusu, ale wcześniejsze dane z niektórych krajów eurolandu przygotowały na tego typu niespodziankę. Dane z USA były mieszane – lepszy od oczekiwań był Chicago PMI, nieco gorszy indeks Uniwersytetu Michigan, a w linii PCE – i raczej neutralne dla dolara. Złoty w piątek osłabił się, również pod wpływem spadku dynamiki CPI. O ile w lutym notowany był wzrost o 2,2% r/r, to w marcu wg wstępnych danych inflacja wzrosła o 2% r/r. Tym samym nieco zmalała presja na RPP, a EUR-PLN przeszedł w wyraźniejszą korektę i podniósł się w okolice 4,23, przejściowo sięgając 4,24. USD-PLN kontynuował korektę wzrostową i kończył dzień w rejonie 3,97. Na europejskich giełdach akcji w piątek przeważały wzrosty – DAX zyskał 0,5%. Na Wall Street doszło do lekkiego cofnięcia i SP500 spadł o 0,2%. Dziś i jutro pauzują Chińczycy, natomiast japoński Nikkei225 zredukował lekko ub. tygodniowe spadki zyskując 0,4%.

Dzisiejsza sesja
Słabszy krajowy PMI

Marzec to już drugi miesiąc z rzędu cofnięcia krajowego PMI. Jak dotąd nic jednak nie wskazuje, aby miał to być zalążek zmiany pozytywnego trendu. Niemniej po niższej piątkowej CPI zauważalny jest dalszy trend poluzowania presji na RPP, co teoretycznie powinno działać na niekorzyść złotego. Wstępna reakcja rynku FX jest jednak dość nieoczekiwana – EUR-PLN redukuje piątkowe wzrosty i zbliża się do 4,22. Nie spodziewamy się jednak utrwalenia bieżącego kierunku. Z ciekawszych publikacji dziś można wymienić marcowy ISM dla USA, który powinien pomóc dookreślić ostatnie umocnienie dolara. Ten tydzień będzie przebiegał pod znakiem informacji zza Oceanu. Publikowane będą IMS-y, ADP, NFP, a w czwartek i piątek D. Trump spotyka się z XI Jinpingiem na Florydzie. /js/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Inflacja spada wbrew oczekiwaniom

Ostatnia sesja kwartału na rynkach długu upływała pod przemożnym wpływem publikacji inflacji. Zaskoczeniem okazała się inflacja HICP w strefie euro, która spadła do 1,5% w marcu wobec 2% w lutym i oczekiwaniach zakotwiczonych na poziomie 1,8%. Odczyt wywołał jednoznaczna reakcję na rynkach bazowych implikując jednocześnie spadek oczekiwań wobec potencjalnego zaostrzenia polityki monetarnej EBC. Umocnieniu uległy zarówno Bundy jak i amerykańskie Treasuries zapewniając spadki rentowności, choć po adekwatnych danych z Niemiec skala zakończenia z pewnością zmalała. Krajowe benchmarki zrealizowały w piątek dodatkowy impuls do wzrostów po stronie równie zaskakującego niskiego odczytu krajowej CPI, co ostatecznie dało śmiałe umocnienie krzywej rentowności.

Dzisiejsza sesja
Krajowy PMI dla przemysłu słabnie

Nowy kwartał rozpoczyna się dla krajowych obligacji od pogłębienia spadków rentowności. Poza utrzymującymi się dobrymi nastrojami na rynkach bazowych, dziesięciolatki na starcie nowego tygodnia pchają również słabe krajowe dane o PMI dla przemysłu, który w marcu spadł pomimo oczekiwanego wzrostu. Finalne publikacje analogicznych indeksów w Europie potwierdziły z kolei wstępne dane, co pozostało bez większej reakcji na rynkach bazowych. Tym samym w perspektywie reszty sesji istotny może okazać się jeszcze amerykański odczyt PMI dla przemysłu, ale kluczowy powinien pozostać ISM dla przemysłu, co przypieczętuje kierunki poniedziałkowego handlu. /afr/