Finanse wojenne

993

Finansowanie wojny, metody fiskalne i monetarne, które są wykorzystywane do pokrycia kosztów wojny, w tym podatki, obowiązkowe pożyczki, dobrowolne pożyczki krajowe, pożyczki zagraniczne i tworzenie pieniędzy. Finanse wojenne są gałęzią ekonomiki obronnej.

Wysiłki rządu na rzecz finansowania wielkich wojen często prowadziły do poważnych zmian w systemie podatkowym. Na przykład w Stanach Zjednoczonych znaczenie podatku dochodowego od osób fizycznych jako źródła dochodów znacznie wzrosło w czasie II wojny światowej, kiedy to wprowadzono wyższe stawki, niższe zwolnienia i system poboru podatku u źródła. W czasie II wojny światowej Wielka Brytania i wiele innych walczących krajów uciekało się do powszechnych podatków od sprzedaży.

Jako alternatywę dla opodatkowania wykorzystywano obowiązkowe pożyczki, ale były one zazwyczaj postrzegane jako podatki przez społeczeństwo. Pożyczki dobrowolne, w których pieniądze pozyskiwane są ze sprzedaży obligacji skarbowych, są dwojakiego rodzaju: te finansowane przez społeczeństwo z jego oszczędności oraz te finansowane przez bankierów i inne z kredytów powstałych w wyniku zwiększenia podaży pieniądza. Pierwszy rodzaj kredytu jest na ogół antyinflacyjny w swoich skutkach, ponieważ eliminuje nadwyżkę siły nabywczej. Drugi rodzaj kredytu, w warunkach wojennych, jest prawdopodobnie równie inflacyjny jak drukowanie tej samej ilości nowej waluty papierowej.

Popularnym błędem dotyczącym finansów wojennych jest to, że pożyczki rządowe przenoszą koszty wojny na przyszłe pokolenia. Rzeczywiste koszty dóbr i usług leżące u podstaw kosztów pieniężnych są jednak pokoleniom wojennym płacone, gdy rząd wykorzystuje rzeczywiste zasoby do celów wojennych, licytując je z dala od innych zastosowań.

Najbardziej niebezpieczną formą finansowania wojny jest drukowanie nowych papierowych pieniędzy, do czego ucieka się, gdy nie można już pobierać podatków, a kredyt rządowy się załamał. Zazwyczaj druk nie jest wykonywany bezpośrednio przez rząd, ale przez bank centralny, który następnie pożycza wydrukowane pieniądze rządowi poprzez zakup obligacji.

Duże wojny są zazwyczaj w pewnym stopniu finansowane przez działania inflacyjne. Inflacja rozkłada ciężar kosztów wojny w sposób arbitralny, karząc osoby o stałych dochodach. Po pewnym czasie inflacja może nawet obniżyć produkcję, umieszczając premię za gromadzenie surowców i dóbr trwałych, jak również za posiadanie nieruchomości i innych środków trwałych, przenosząc w ten sposób zasoby z zastosowań produkcyjnych na nieprodukcyjne.