Inflacja przemysłowa i konsumpcyjna w Chinach wzrosła w kwietniu

927

Narodowe Biuro Statystyki NBS w Chinach (waluta Chin) opublikowało dwa raporty za kwiecień. Według pierwszego raportu wskaźnik cen producentów w kraju wzrósł o 0,9% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Jego tempo wzrostu było najwyższe od grudnia 2018 roku, dzięki wzrostowi cen ropy i gazu. W marcu inflacja przemysłowa wyniosła 0,4%. Ekonomiści oczekiwali, że w kwietniu wyniesie 0,6%. Zasadniczo wzrost cen producentów był spowodowany wzrostem produkcji rudy żelaza, której ceny wzrosły o 10,6% wobec wzrostu o 5,8% w marcu. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny producenta wzrosły w kwietniu o 0,3%. Drugi raport NBS pokazał, że ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły o 2,5% w ujęciu rocznym w kwietniu, po wzroście o 2,3% miesiąc wcześniej. Kwietniowy wzrost był najwyższy od sześciu miesięcy, potwierdzając prognozy ekspertów. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% po spadku o 0,4% w marcu.

Zamówienia przemysłowe w Wielkiej Brytanii spadły w maju w najszybszym tempie od końca 2016 roku

Zamówienia przedsiębiorstw przemysłowych w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadły w maju. Według Konfederacji Brytyjskich Przemysłowców CBI miesięczne saldo zamówień spadło do minus 10 pkt z minus 5 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik był najniższy od października 2016 roku i okazał się znacznie niższy od prognozy ekonomistów. Wzrost produkcji gwałtownie spada w miarę zbliżania się Wielkiej Brytanii do Brexitu. Fabryki zgromadziły najważniejsze zapasy gotowych produktów od 2009 roku. Jednocześnie tempo spadku zamówień eksportowych w maju jest najbardziej znaczące od lipca 2016 roku. Ekonomistka CBI Anna Leach zauważyła, że ​​sytuacja wokół Brexitu zmusiła producentów do gromadzenia zapasów w najszybszym tempie. Oprócz tego wskazała gwałtowny spadek zamówień. Wszystkie te czynniki wyjaśniają pragnienie producentów, aby „szybko znaleźć wyjście z obecnego impasu Brexitu”.

Chińskie linie lotnicze zażądały odszkodowania od Boeinga za postój samolotów 737 MAX

Chińska China Eastern stała się pierwszą chińską firmą, która wystąpiła o odszkodowanie za postów samolotów 737 MAX od American Aircraft Building Corporation Boeing. Według thepaper.cn, linia lotnicza z Chin domaga się rekompensaty za postój 14 samolotów tej serii, a także za opóźnienie transferu liniowców, które wcześniej zamówiła u Boeinga. Jak informowaliśmy wcześniej, rozbiły się dwa samoloty Boeing 737 MAX – te samoloty należą do Ethiopian Airlines i indonezyjskiej firma Lion Air. W wyniku tych tragicznych wydarzeń, które pochłonęły życie ludzi na pokładzie, około 20 krajów zamknęło swoje terytoria dla tych samolotów, a linie lotnicze przestały je eksploatować. Obecnie amerykańskie linie lotnicze eliminują zidentyfikowane błędy w systemie korekcji manewrów.

Home Depot zwiększyła sprzedaż o 2,5% w pierwszym kwartale podatkowym

Home Depot, największa sieć sklepów domowych w Stanach Zjednoczonych, poinformowała, że ​​jej porównywalna sprzedaż wzrosła o 2,5% w pierwszym kwartale fiskalnym do 5 maja, w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Wskaźnik rozczarował ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 4,3% w ujęciu rocznym. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych zanotowano porównywalny wzrost sprzedaży o 3%, który również okazał się gorszy niż przewidywany przez analityków wzrost o 4,3%. Niższe od oczekiwań kwartalne wskaźniki rynkowe zostały spowodowane złymi warunkami pogodowymi w lutym, a także gwałtownym spadkiem cen drewna. Jednocześnie wzrost zysku netto o 4,5% do 2,51 mld USD okazał się lepszy od prognozy ekonomistów. Obliczone na akcję zarobki wynosiły 2 dolary 27 centów, przy prognozie w 2 dolary 18 centów za akcję. Przychody wyniosły 26,38 mld USD, wzrastając o 5,7% w ciągu roku.

Roczna sprzedaż Mitsubishi wzrosła o 5%

Pod koniec roku finansowego zakończonego 31 marca japoński producent samochodów Mitsubishi Motors zgłosił wzrost sprzedaży o 5% do 1 mln 244 tys. samochodów. Na koniec okresu sprawozdawczego zysk netto wyniósł 132 mld 871 mln jenów, wzrastając o 23,5% w ciągu roku. Zysk operacyjny wyniósł 111 mld 800 mln jenów. W ciągu roku odpowiedni wskaźnik wzrósł o 13,9%. Wzrost przychodów wyniósł 14,7%. Jego wielkość wyniosła 2 bln 192 mld jenów. Dobre wyniki roczne pozwoliły Mitsubishi prognozować dalszy wzrost w bieżącym roku podatkowym. Według jej szacunków sprzedaż wzrośnie o 5% do 1 mln 305 tys. samochodów. Spółka spodziewa się wzrostu sprzedaży we wszystkich regionach z wyjątkiem Ameryki Północnej, gdzie według jej szacunków sprzedaż spadnie do 169 tys. z 173 tys. Prognoza producenta samochodów na bieżący rok fiskalny sugeruje również wzrost przychodów o 3%, ale spadek zysku operacyjnego do 90 mld jenów.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w marcu powyżej prognoz

W marcu w Wielkiej Brytanii produkcja przemysłowa wzrosła o 0,7% w stosunku do lutego. Jak pokazały dane kierownictwa ONS, tempo wzrostu przyspieszyło w porównaniu ze wzrostem o 0,6% w lutym. Wzrost produkcji obserwuje się w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W marcu wzrost był wyższy niż prognozowali ekonomiści, którzy oczekiwali wzrostu jedynie o 0,1%. Wolumen produkcji przemysłowej wzrósł o 1,3% w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, znacznie przekraczając prognozowany przez ekonomistów wzrost o 0,5%. Przemysł naftowy i gazowy odnotował wzrost o 1,7%, podczas gdy wskaźnik przemysłu węglowego spadł o 9,5%. Przemysł wytwórczy zwiększył produkcję o 0,9% w ciągu miesiąca i o 2,6% w ciągu roku. Przemysł rafineryjny w marcu zmniejszył produkcję o 0,4%. Jednocześnie przemysł farmaceutyczny wykazał wzrost o 4%. Produkcja elektroniki spadła o 0,2%.

Produkcja przemysłowa we Francji gwałtownie spadła w marcu

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w marcu o 0,9% w porównaniu z lutym, kiedy odnotowano wzrost o 0,1%, pokazały dane z urzędu statystycznego Insee. Gwałtowny spadek wskaźnika wynikał ze spadku przemysłu przetwórczego o 1% po lutowym wzroście o 0,8%. W pierwszym kwartale produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9%. Indeks przemysłu wytwórczego wzrósł o 1,1%. Za kwartał wzrost wykazała większość branż. Produkcja węgla i produktów naftowych wzrosła o 4,1%. Maszyn i urządzeń wyprodukowano o 3,1% więcej niż w ostatnim kwartale 2018 roku. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa w pierwszym kwartale wzrosła o 0,5%. Jednocześnie przemysł produkcyjny odnotował roczny wzrost o 1,3%. Gwałtowny wzrost odnotowano w produkcji sprzętu transportowego, gdzie ten wskaźnik wzrósł o 5,4%.