Rozkład świecy dziennej – dlaczego warto to stosować ?

1486

Zdecydowana większość inwestorów rynku Forex korzysta z wykresów słupkowych lub świecowych. Właśnie ten drugi rodzaj jest najpopularniejszy, zwłaszcza wśród zwolenników metody price action. Zapewne wielu z Was często zastanawiało się jak to się dzieje, że sygnał świecowy, który wydawał się być idealnym, wręcz książkowym – nie działa i przynosi kolejną stratę. Dzisiaj chciałbym omówić to zjawisko i pokazać prostą i szybką metodę, która pozwoli wyeliminować pewną część „pięknych sygnałów świecowych”, które jednak nie mają dużej wartości.

Jak selekcjonować najlepsze sygnały ?

Problem dotyczy szczególnie osób szukających sygnałów świecowych na wykresach dziennych. Załóżmy, że mamy strefę oporu, na którą kurs już wcześniej reagował i kolejny raz cena dociera do tej strefy. Na koniec dnia, na interwale D1 pojawia się świeca pin bar, taka jak na poniższym wykresie.

Rozkład świecy dziennej – dlaczego warto to stosować

Patrząc na taki obraz techniczny, spadki wydają się nieuchronne, a my cieszymy się ze znalezienia idealnego sygnału.

W takich sytuacjach, warto zrobić tzw. rozkład świecy dziennej – polega to na tym, że zaglądamy na niższe interwały czasowe np. na H1 aby zobaczyć od wewnątrz jak powstał ten pin bar. Oto jak wygląda ta sama świeca na interwale 1 godzinowym:

D1

Środkowa część to dzień, w którym powstał pin bar. Jak widać już wcześniej popyt miał sporo siły, o czym świadczą ogromne, wzrostowe świece. Choć pin bar jest poprawny, to jednak widać, że na początku dnia miał miejsce zdecydowany atak popytu, który mocno podniósł cenę w ciągu zaledwie 1 godziny. Ostatecznie dzień ten wygrała podaż (patrząc na D1), ale zwróćmy uwagę, że podaż potrzebowała 20 następnych godzin, aby doprowadzić cenę do okolic otwarcia.

Zadajmy sobie teraz pytanie: która ze stron, popyt czy podaż dominowały w ciągu tego dnia, kto pokazał większą siłę ? Oczywiście kupujący byli zdecydowanie silniejsi.

Takie pin bary dzienne, które powstały tak naprawdę w efekcie zaistnienia korekty, która jest widoczna na niższych interwałach – należy odsiać lub przynajmniej zagrać je za niższą stawkę.

Zobaczmy teraz jak powinien wyglądać prawidłowy sygnał dzienny.

świeca D1

Podobna sytuacja, interwał D1 – w strefie oporu pojawia się świeca pin bar. Ponownie, zamiast grać w ciemno, warto przyjrzeć jak on powstawała w ciągu całego dnia. Schodzimy zatem na interwał H1.

D1 wykres

Jak widać, popyt przez długi czas budował podejście w górę. Świece wzrostowe są małe, często mają długie cienie. Świadczy to o słabości kupujących, którzy potrzebowali dużo czasu aby choć trochę podnieść cenę do góry. Podaż zaatakowała zdecydowania i w ciągu 1 godziny zniosła cały, budowany przez poranek ruch wzrostowy. Pokazuje to ogromną dominację sprzedających. Tak wygląda prawidłowa reakcja na poziom oporu, która daje większe szanse, że spadki będę kontynuowane.