Jak stworzyć skuteczny plan oszczędzania ?

209

Odkładanie pieniędzy jest jednym z podstawowych warunków osiągnięcia niezależności finansowej. Oszczędności przydają się nam w momencie wystąpienia niespodziewanych wydatków. Możemy również przeznaczyć ją na realizowanie własnych planów i marzeń, zakup nowego samochodu, mieszkania, daleką podróż itp. Jednak, aby mieć oszczędności trzeba…zacząć oszczędzać. Jak to zrobić? Najlepiej rozpocząć od ułożenia skutecznego planu oszczędzania.

Jak stworzyć plan oszczędnościowy?

Podstawą prawidłowego zarządzania pieniędzmi jest szczegółowo przygotowany budżet domowy. Jeżeli ujmiemy w nim wszystkie nasze dochody i wydatki, nie tylko przekonamy się, ile tak naprawdę mamy pieniędzy i co pochłania ich największą część, ale też będziemy mogli wprowadzić pewne oszczędności do naszego codziennego życia i wygospodarować konkretne sumy pieniędzy, które ujmiemy tworząc plan oszczędzania.

Kiedy wiemy już, jaką kwotę możemy co miesiąc przeznaczać na oszczędności, powinniśmy zastanowić się, jaki jest ich cel. Pierwszym i podstawowym elementem planu oszczędnościowego powinno stać się stworzenie funduszu awaryjnego. Jest to konkretna suma pieniędzy do wykorzystania w momencie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, wymagającej sporych nakładów finansowych, takich jak np. awaria samochodu, czy zepsucie się jakiegoś sprzętu domowego. W takim funduszu powinno się znaleźć przynajmniej 2000 zł. Daje nam to poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Kiedy stworzymy już fundusz awaryjny, możemy rozpocząć odkładanie pieniędzy na inne cele, takie jak wakacje, remont mieszkania itp.  Aby nie zabrakło nam motywacji i samodyscypliny, możemy zdecydować się na program oszczędnościowy, który znacznie ułatwi to zadanie.

Nie zapominajmy o tym, że jednocześnie możemy zbierać oszczędności na kilka różnych celów, np. na zagraniczne wakacje i na własną emeryturę.

Gdzie lokować oszczędności?

Tutaj pojawia się pytanie, gdzie najlepiej lokować oszczędności? Raczej nie powinno się ich trzymać w domu, ponieważ zbyt łatwy dostęp do gotówki może być dużą pokusą, by wydać ją na bieżące potrzeby. Poza tym pieniądze, które nie są ulokowane w banku tracą swoją wartość na skutek inflacji. Jakie więc produkty bankowe wybrać? Możliwości jest kilka. Oszczędności krótkoterminowe, np. na zagraniczne wakacje, czy nowy samochód możemy umieścić na koncie oszczędnościowym. Natomiast fundusze, które chcemy przeznaczyć na przyszłość dzieci lub na własną emeryturę lepiej ulokować na koncie emerytalnym, IKE, czy na dobrze oprocentowanej lokacie długoterminowej.

Jakie są najlepsze metody oszczędzania?

Odpowiedź jest bardzo prosta- te, które są skuteczne. W przypadku każdej osoby mogą być one inne. Najważniejszą zasadą jest jednak systematyczność i konsekwencja. Aby odkładanie pieniędzy miało sens i przynosiło zadowalające rezultaty, musi odbywać się długoterminowo. Ważne jest również zrozumienie, że nie musimy od razu przeznaczać na ten cel olbrzymich kwot. Lepiej odkładać mniej, a systematycznie, niż więcej, lecz nieregularnie.

Poza tym, warto często przypominać sobie o obranych celach. Działa to bardzo motywująco.