Jak interpretować wykresy? 7 narzędzi analizy technicznej

835

Analiza techniczna nie jest receptą na sukces w tradingu. Nie istnieje bowiem narzędzie, które zagwarantuje nam nieomylność na rynku finansowym. Są za to techniki, które zwiększają efektywność. Łączmy je ze sobą i zyskujmy większe prawdopodobieństwo trafnych decyzji inwestycyjnych. Zarządzajmy ryzykiem i kontrolujmy emocje, a na koniec zaakceptujmy to, że stratne pozycje to norma w tradingu.

Od wielu lat inwestorzy oraz analitycy próbują przypisać zjawiskom rynkowym mierzalne cechy. Cel jest jeden – wykluczyć przypadkowość i usystematyzować proces podejmowania decyzji, tak by był on jak najbardziej pewny i konkretny.

Obecne inwestowanie na rynkach finansowych opiera się na podejmowaniu decyzji w oparciu o kilka metod. Do głównych, a przynajmniej do tych, cieszących się największą popularnością, bez wątpienia należy analiza techniczna oraz fundamentalna. Jak wiadomo, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Tłumaczy to m.in. kolejna teoria – teoria finansów behawioralnych, która mówi, że inwestowanie nierozerwalnie łączy się z emocjami, bo w dużym stopniu wpływają one na decyzje uczestników rynku.

Praktyczna wiedza

Sama analiza techniczna przez jednych traktowana jest jako nauka, przez innych jako sztuka. Spotkać można również opinie, że nie zawiera ona w sobie żadnej wartości prognostycznej. Mimo to AT utrzymuje się w czołówce metod analitycznych. Jest wykorzystywana zarówno na rynku kasowym, jak i terminowym. Można ją stosować wszędzie tam, gdzie istnieje wystarczająca płynność.

Analiza techniczna – mówiąc w skrócie – to metoda, pomagająca przewidzieć przyszłe kształtowanie się notowań instrumentów finansowych. Pomaga określić wielkość prawdopodobieństwa kontynuacji danej tendencji wzrostowej lub spadkowej. Nie oznacza to jednak, że ta metoda analityczna jest nieomylna. Powodzenie w inwestowaniu opiera się na umiejętności zarządzania ryzykiem, kapitałem, jak i własnymi emocjami.

Kluczowe sygnały

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy chcą zapoznać się z praktycznymi wskazówkami zamiast czytać opasłe księgi, TMS Brokers przygotował specjalny webinar. W jego trakcie ekspert i praktyk rynku OTC Łukasz Zembik pokaże, jakich sprawdzonych metod warto używać w gąszczu narzędzi analizy technicznej. Opowie m.in. o tym, ilu sygnałów transakcyjnych należy oczekiwać przed otwarciem transakcji oraz o tym, że historia lubi się powtarzać, więc warto korzystać z techniki „overbalance”. Odpowie również na pytania: czy proste narzędzia AT mogą dać zarobić?

Czym są i czy warto stosować horyzontalne poziomy cenowe? „Flaga”? A może „RGR”? – czy popularne formacje cenowe nadal działają na rynku?

Coś dla siebie znajdą inwestorzy krótkoterminowi, preferujący styl day trading, jak również i ci, którzy wolą średni i długi horyzont inwestycyjny. Wiedza, oparta o liczne przykłady i analizy rynku „live”, podana w prosty sposób, pomoże uczestnikom szybko ją wdrożyć. „7 narzędzi analizy technicznej” to zawarte w pigułce metody analityczne eksperta z TMS Brokers pokazane w przystępny sposób.