Najlepsze startupy technologiczne w Europie, które warto znać

1009

Europejska scena startupowa jest często przyćmiona przez Dolinę Krzemową, ale kontynent zyskuje na popularności dzięki ponad 160 firmom o wartości ponad 1 mld EUR.

Tutaj reporterzy Sifted – we współpracy z Dealroom.co – zagłębiają się w dane, strategię i wyzwania stojące za najważniejszymi europejskimi startupami.

Przewiń w dół, aby zobaczyć nasze podejście do największych fintechów w Europie, takich jak Klarna, Greensill, TransferWise, N26, Monzo, OakNorth, Checkout.com, Revolut, Atom Bank, Rozwiązania depozytowe, Pleo, Raisin, Starling Bank, SumUp i GoCardless.

Przyjrzymy się również niektórym z najbardziej zaawansowanych startupów z zakresu zaawansowanych technologii, w tym UiPath, BenevolentAI, Improbable, Sigfox, Graphcore, Meero, Infarm, Lilium, Ynsect i Darktrace.

Startupy związane z mobilnością i dostawą również dobrze się prezentują dzięki BlaBlaCar, Cabify, Bolt, Auto1, Deliveroo, Glovo, Picnic i Wolt.

Następnie następuje zdrowa rozpada startupów z rynku opieki zdrowotnej – Babylon Health, Doctolib, Docplanner i Kry – oraz graczy oprogramowania, takich jak PayFit i GitLab.

Wreszcie, patrzymy na podróże z GetYourGuide, Culture Trip i Omio; podczas gdy GitLab, Bulb, PayFit i Kahoot! wszystkie znajdują się również na naszej liście.

Wybraliśmy firmy na podstawie zebranych pieniędzy, tego, jak szybko się zatrudniają i jak kształtują ekosystemy startupowe wokół nich.

Klarna – Założona w 2005 r. – Sztokholm, Szwecja – Jednorożec

Dyrektor naczelny Sebastian Siemiatkowski dąży do tego, aby Klarna stała się jedną z pięciu największych firm fintechowych na świecie, a przynajmniej na razie startuje szwedzki start-up-pay-later.

W 2019 r. Uruchomiła nową rundę pozyskiwania funduszy o wartości 460 mln USD, co daje spółce wycenę po pieniądzu w wysokości 5,5 mld USD i czyni ją najwyżej cenioną prywatną firmą fintech w Europie. Był to wzrost o 250 procent w stosunku do ostatniej wyceny na początku roku.

A teraz, po czterech trudnych latach próby zdobycia rynku amerykańskiego, Klarna w końcu wkroczyła na rynek i podobno rośnie w tempie około pół miliona klientów miesięcznie.

Udało się przyciągnąć nową tysiącletnią publiczność, która uwielbia zakupy online i woli – czyż nie wszyscy? – płacić później niż dzisiaj.

Istnieją obawy, że przycisk „zapłać później za pomocą Klarny” jest nadużywany przez młodych ludzi, którzy popadają w kłopoty z zadłużeniem, więc firma będzie musiała ostrożnie zarządzać swoim wizerunkiem. Ostatnio otrzymali krytykę ze strony szwedzkich polityków.

Warto również zauważyć, że amerykański raper Calvin Broadus, lepiej znany jako Snoop Dogg (lub Smoooth Dog), jest inwestorem i ambasadorem marki. Jedno wielkie pytanie dotyczy tego, czy firma pozostanie w Europie, kiedy w końcu będzie szukała wyjścia, czy podąży drogą iZettle i Skype, które zostały zakupione przez amerykańskich gigantów.

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechPłatności
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
1 000–5 00019%
EtapWycena
Wzrost5 mld €

Starling Bank Założony w 2014 r. – Londyn, Wielka Brytania – Rising Star & Female Led

Uruchomiony w 2017 r. Starling niedawno trafił do 1 miliona użytkowników. Jest to nadal stosunkowo niewielkie w porównaniu z londyńskim konkurentem banku Monzo, który ma 3 miliony klientów, i niemieckim N26, który ma 3,5 miliona.

Jednak wewnętrzne badania w Barclays pokazują, że Starling rośnie w podobnym tempie, biorąc pod uwagę opóźnione uruchomienie aplikacji. Tymczasem First Direct, dział cyfrowy HSBC, który został uruchomiony w 1989 roku, ma 1,45 miliona użytkowników.

Starling, prowadzona przez Anne Boden, może również ubiegać się o solidną bazę depozytową, która osiągnęła wartość 1 miliarda funtów w aktywach klientów. Sugeruje to, że znaczna liczba klientów korzysta z banku jako głównego konta, a nie jako narzędzia wydatkowania ad hoc.

Dla porównania, cyfrowy konkurent Revolut odnotował w ubiegłym roku 902 miliony funtów depozytów – pomimo sześciokrotnie większej liczby klientów. Podobno szpak jest również na dobrej drodze do osiągnięcia rentowności do końca 2020 r., Co jest rzadkością wśród konkurentów.

Starling ma również prężnie dział usług bankowych (udostępniając swoją infrastrukturę stronom trzecim), a także rynek zbytu dla produktów finansowych stron trzecich.

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechBankowość
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
201–500102%
EtapWycena
Seria C360 mln EUR

Greensill Założony w 2011 – Londyn, Wielka Brytania –  Jednorożec

Greensill jest specjalistą w zakresie finansowania łańcucha dostaw, w którym firmy pozyskują środki finansowe wspierane płatnościami od dostawców, przy poważnym wsparciu zakładu.

Założyciel i dyrektor naczelny Lex Greensill był dyrektorem Morgan Stanley i Citibank, zanim założył tytułową firmę w 2011 r. Następnie otrzymał nagrodę CBE w 2017 r. Za usługi dla brytyjskiej gospodarki i podobno spędza większość czasu na prywatnym odrzutowcu korporacyjnym transport między Nowym Jorkiem, Londynem i jego rodzinną Australią.

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron jest doradcą firmy wspieranej przez fundusz VisionBank SoftBank. W maju firma zebrała 800 mln USD z funduszu Vision Fund, który wycenił firmę na 3,5 mld USD – stanowcze terytorium jednorożca. W październiku pozyskał kolejne 655 mln USD nowego funduszu na ten sam fundusz, dzięki czemu całkowity kapitał zgromadzony od samego początku wynosił 1,7 mld USD.

Greensill jest genialnym i innowacyjnym finansistą, ale niektórzy martwią się również jego wysoką tolerancją na ryzyko i wykorzystaniem skomplikowanych struktur finansowania pozabilansowego. Było kilka skandali wokół firmy. Ostatnio  fundusz Greensill, zarządzany przez zarządzającego inwestycjami GAM, był świadkiem ogromnych wypływów na początku tego roku po skandalu związanym z jedną z jego obligacji, w wyniku czego aktywa funduszy spadły z 2,1 mld euro do zaledwie 391 mln euro .

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechRozwiązania do zarządzania finansami
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
201–50024%
EtapWycena
Kapitał własny wzrostu3,2 mld €

TransferWise Założony w 2011 – Londyn, Wielka Brytania – Jednorożec

TransferWise z siedzibą w Londynie jest godny uwagi na europejskim rynku fintechów.

Transgraniczna firma przekazująca pieniądze odnotowała roczny zysk netto po opodatkowaniu w wysokości 10,3 mln GBP w roku obrotowym kończącym się w marcu 2019 r., Co stanowi wzrost o 66% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody firmy wzrosły o około 53% do 179 mln GBP.

Firma ma sprytny model (teraz powielony przez wiele innych), co oznacza, że ​​tak naprawdę nie przenosi pieniędzy przez granice, co wiązałoby się z opłatami, a zamiast tego utrzymywał osobne pule dla każdej waluty, z której następnie wypłaca środki.

Firma została założona w 2011 roku przez estońskich przyjaciół Taaveta Hinrikusa i Kristo Kaarmanna , którzy dostrzegli okazję w postaci wysokich opłat bankowych za wymianę walut. Współpracuje teraz z niektórymi bankami, na przykład z francuskim Groupe BPCE, a także rywalami fintech Monzo i N26, które zintegrowały oprogramowanie TransferWise na swoich platformach.

Kaarmann, dyrektor generalny TransferWise, chwali się, że firma stała się jedną z „rzadkich ras jednorożców”, ponieważ zarabia pieniądze, na co pomagają firmy coraz częściej korzystające z ich usług.

Uważaj jednak na niepewność związaną z Brexitem. TransferWise jest brytyjskim dostawcą usług finansowych. Firma opiera się na unijnych prawach paszportowych do prowadzenia działalności na kontynencie, chociaż otwiera biuro w Brukseli i złożyła wniosek o belgijską licencję bankową w celu zabezpieczenia się przed Brexitem bez umowy.

Firma jest wspierana przez wielu znanych inwestorów, w tym brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, firmę venture capital Silicon Valley Andreessen Horowitz i Valar Ventures, fundusz venture współfinansowany przez Petera Thiela.

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechPłatności
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
1 000–5 00031%
EtapWycena
Wtórny3,2 mld €

Grupa N26 Założony w 2013 – Berlin, Niemcy –  Jednorożec

N26, jeden z najwybitniejszych banków internetowych ukierunkowanych na milenium w Europie, miał pracowity rok, zbierając kolejne 170 mln USD od obecnych inwestorów o wartości 3,5 mld USD (zwiększając swoją wartość rynkową o 800 mln USD od ostatniej podwyżki).

Firma, która twierdzi, że nie postrzega rentowności jako „podstawowej miary”, stara się w dużym stopniu rozwijać, pochłaniając gotówkę, aby rozpocząć ogromną kampanię reklamową opartą na bazie 3,5 mln subskrybentów.

Jego hasło brzmi „Bankowość. Ale bez bzdur. ”W ubiegłym roku bank przeprowadził kampanię reklamową #nobullshit na niektórych z 24 rynków, na których działa w całej Europie, z hasłami takimi jak„ Nicht die Bank deines Opas ”(„ Nie bank twojego dziadka ”) i„ F ¥ € K Opłaty ”.

Dołącza także do rywali takich jak Revolut, grając na rynku amerykańskim, co nie będzie łatwym zadaniem (inne neobanki w USA miały ograniczony sukces).

To był trudny rok dla N26 w Niemczech, ponieważ firma była kontrolowana przez BaFin, niemiecki organ finansowy, za zaleganie w procesach przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Rywale, zwłaszcza Revolut, również podlegają podobnej kontroli. N26 konkuruje z takimi firmami jak Monzo i Revolut, ale wszyscy mają wspólne długoterminowe wyzwanie: przekonanie klientów, aby przerzucili się na nich jako na główny bank.

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechBankowość
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
1000–500072%
EtapWycena
Seria D3,2 mld €

Monzo Założony w 2015 – Londyn, Wielka Brytania –  Jednorożec

Przyjazny neobank Monzo z Wielkiej Brytanii jest ulubieńcem świata fintech.

Tom Blomfield , dyrektor generalny, jest bardzo podziwiany przez innych założycieli. Monzo wykonał dobrą robotę, usuwając problemy z zarządzaniem finansami, jednocześnie tworząc wizerunek „etyczny”, z funkcjami takimi jak opcjonalny blok hazardowy (używany przez 140 000 osób) i zorientowana na klienta usługa – na przykład pozwalająca użytkownikom uzyskać wynagrodzenie dzień przed wypłatą.

Jednak pomimo swoich fanów i wyceny jednorożca, bank jest znany ze swojego podejścia „zakłócać teraz i zarabiać pieniądze później”. Straty Monzo wzrosły do ​​47,2 mln GBP w roku obrotowym kończącym się w lutym 2019 r. (W porównaniu do Revolut, który odnotował stratę w wysokości 14,8 mln GBP w 2017 r.).

Rosnące straty wynikają głównie z prawie trzykrotnego wzrostu kosztów osobowych, ponieważ firma zwiększyła zatrudnienie z 300 do 713 osób. Blomfield twierdzi, że straty w tym roku prawdopodobnie wzrosną jeszcze bardziej dzięki marketingowi o wartości 20 milionów funtów.

Ale podczas gdy jest wielu krytyków, są też pewne pozytywne oznaki finansowe. Monzo mówi, że przestał palić gotówkę dla nowych klientów, ponieważ ludzie coraz częściej zaczynają korzystać z banku opartego na aplikacjach jako głównego dostawcy (kluczowego dla każdego neobanku).

W najnowszym raporcie rocznym Monzo stwierdzono, że odsetek klientów deponujących pensje osiągnął 30% do końca lutego 2019 r., W porównaniu z 12% rok wcześniej. Łączna liczba depozytów klientów wzrosła ponad sześciokrotnie do 461,8 mln GBP, a liczba klientów prawie trzykrotnie wzrosła do 1,6 mln.

„Marża wkładu na użytkownika” firmy – zasadniczo pieniądze zarobione lub utracone na każdym kliencie – osiągnęła 2 funty do końca lutego, z – 30 funtów rok wcześniej. Na początku tego tygodnia Monzo ogłosiło inwestycję o wartości 113 milionów funtów, która wyceniła bank na nieco ponad 2 miliardy funtów.

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechBankowość
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
501–100054%
EtapWycena
Seria F2,4 mld €

OakNorth Bank Założony w 2013 r. – Manchester, Wielka Brytania – Unicorn

OakNorth jest mniej znany w świecie fintech niż firmy takie jak Monzo czy Revolut, po części dlatego, że dotyczy głównie mniejszych firm niż konsumentów.

Ale to, czego brakuje w sławie, naprawdę rekompensuje zyski. Jest to jedna z niewielu zarabiających firm fintechowych w Europie, której zyski wzrosły o 220% do 33,9 mln funtów w 2018 roku.

OakNorth, prowadzony przez Rishi Khoslę, oferuje pożyczki w wysokości od 0,5 mln do 40 mln GBP dla szybko rozwijających się firm, kierując ofertę na rynek, który w dużej mierze został niedoceniony przez tradycyjne banki w następstwie kryzysu finansowego. Jak dotąd mówi, że nie ma żadnych domyślnych ustawień.

Jednocześnie firma ma białą etykietę między platformami oprogramowania biznesowego a platformą danych i technologii, OakNorth Analytical Intelligence, na którą udziela licencji bankom jako podmiot przejmujący pieniądze.

Z drugiej strony, na początku tego roku zapewnił inwestycję 440 mln USD z funduszu SoftBank’s Vision Fund – największą inwestycję ze wszystkich fintechów w historii Europy.

Dyrektor finansowy OakNorth, Cristina Alba-Ochoa, powiedziała Siftedowi, że w Europie jest wielu „nieświadomych ludzi z branży fintech”, którzy budują firmy, które mogą stać się wielkimi przegranymi, i że ich porażka jest „bardziej prawdopodobna niż ludzie chcą w to uwierzyć”.

Kluczowe fakty

SektorPodsektor
FintechBankowość, hipoteki i pożyczki
PracownikówWzrost pracownika o 12 mln
201–50026%
EtapWycena
Późny VC2,2 mld €